akullore me luleshtrydhe

by njona

Print PrintShare with Friends

5 veze 3 filxhane qumesht 2 ? filxhane sheqer 4 ? filxhane luleshtrydhe 2 doza vanilje Ne nje tenxhere te vogel zieni mire qumeshtin. Nderkohe, ne nje tas rrihni vezet me 1 filxhan sheqer. Shtoni pak nga pak qumeshtin e valuar ne masen me veze dhe sheqer, duke e perzier vazhdimisht. Zbrazeni te gjithe masen ne tenxhere, uleni zjarrin dhe perzieni derisa te filloje te lidhet. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni dozat e vaniljes. Lereni masen derisa te ftohet plotesisht. Pastroni luleshtrydhet, (lini 6 luleshtrydhe menjane) shtypini ne nje tas dhe perziejini me sheqerin e mbetur. Ne vazhdim hidhini ne kremen e ftohur.Vendoseni masen ne ngrirje te frigoriferit. Nxirreni ?do 20 min.dhe perziejeni, me qellim qe te thyeni kristalet e mbledhura te akullit. Servireni ne gota akulloresh duke vendosur nga lart nga nje luleshtrydhe per garniture

0
Yummies
Click "Yummy!" if this recipe looks good to you. Learn more.

Have a suggestion/comment about this recipe? Let the community know here:

Ingredients [?]

If you see an ingredient you would like to add to your shopping list simply click the Add ingredient icon and the item will be saved in your "Home" under the "Shopping List" link

Instructions

  1. eshte nje torte e mirr ja vlen me shijuh
njona

NiceNice One!

njona 15:01, 27 Feb 2008

This is a great recipe! Thanks for adding it.

Recipe Reviews 1 reviews

Nice
1

Dishes to enjoy recipe with...

Other Recipes You Might Like!